District Leadership

14th District Director
Sherman M. Lofton, Jr.

Assistant District Director
Grant Bennett

Immediate Past (13th) District Director
Benny G. Hand

Deputy District Director
1SG (Retired) Marvin M. Jones

Executive Director
Marco A. Pitts

Recording Secretary
Joseph L. Lindsey

Treasurer
Donald E. Webster

Financial Secretary
Gerald A. Yerby

General Counsel | Parliamentarian
Ira L. Foster

Director of Conventions
Keith R. Harris

Advisor to the District Director
Charles Allen

5th Georgia District Director | 20th Southern Region VP
Robert A. “Bob” Willis

6th Georgia District Director | 21st Southern Region VP
Chester A. Wheeler, III

7th Georgia District Director
Dr. Jerry L. Hardee

9th Georgia District Director
Joseph E. Patterson

11th Georgia District Director | 26th Southern Region VP
Ronald M. Natson, Sr.

12th Georgia District Director
Ellis B. Albright

Senior Advisor
Robert A. “Bob” Willis

Senior Advisor
Howard Kennedy

District of Georgia Board Members

Special Assistant – Fiscal Matters
John H. Jordan

Associate Recording Secretary
Jontae Nash

Chaplain
Rev. Benjamin E. V. Lett

Sergeant-At-Arms
Shed Dawson, Jr.

Director – Area 1
James W. Ford, II

Director – Area 2
Pierre L. Gaither

Director – Area 3
Patrick R. Wilkerson

Director – Area 4
Bernard Young

Director – Area 5
Vincent Jones

Director – Area 6
Alton L. West

Director – Area 7
Maurice Nelson

Director – Area 8
Stanley Doucette

Director of Education
Davion Lewis

Director of Technology
Carlton Riddick

District Chief Dean
Alprentice Rawls

Convention Chairmen and Vice Chairmen

Director of Convention Registration
Obie McDaniel, III

Belford V. Lawson Oratorical – Chairman
Gregory L. Bailey

John Hope Franklin Collegiate Scholar’s Bowl – Chairman
Sir Michael Jones

Collegiate Scholar’s Bowl – Vice Chairman
Dr. Reggie Warren

Dr. Hobart Jarrett Debate Competetion – Chairman
Pierre L. Gaither

Dr. Hobart Jarrett Debate Competetion – Vice Chairman
Maurice Baxter

Miss Black and Gold – Chairman
Morris Jones

District Awards – Chairman
Marlon Miller

District Awards – Vice Chairman
Roderick J. Hand

Step Show – Chairman
Juawn Jackson

Rules and Credentials – Chairman
Christopher Holmes

Constitution – Chairman
Joey D. Kenley

Time and Place – Chairman
David Cuffie

Elections – Chiarman
James Campbell

Cannon-Dozier – Chairman
Maurice Nelson

Program and Committee Chairmen and Assistant Co Chairmen

Project Alpha – Chairman
Dr. William R Berry

Henry M. Collier Health Initiative – Chairman
Dr. Lorenzo Carson

Political Action Committee Chairman
Dr. William T.L. Simmons

Chapter Evaluations – Chairman
Dr Rufus Johnson

Membership, Standards, Extensions – Chairman
David Freeman

Audit Committee – Chairman
Cliff Felton

Protocol & Etiquette – Chairman
Ellis B. Albright

Life Membership – Chairman
Prince P. Reid, III

Reclamation, Retention & Transitions – Co – Chairman
Michael Jones

Reclamation, Retention & Transitions – Co – Chairman
Jacques Meadows

HBCU Initiative – Chairman Oliver Hunter

HBCU Initative Committee Member – Co Chairman
Jermaine Jackson

HBCU Initative Committee Member
Kenneth W. Miles, Sr

HBCU Initative Committee Member
Cory D. Thorton

National Programs – Chairman
Alan Wiley

College Brothers Affairs – Chairman
Juawn Jackson

College Brothers Affairs – Co – Chairman
Aaron A. Jones, Jr.

Alpha University Dean
Mario Hairston

Alpha University Dean
Greg Gray

Boy Scouts – Chair
Carl Prescott

March For Babies – Chair
Arthur Vaughn

Military and Veteran Affairs
Christopher Brown

Public Service Coach
Derrick Jackson